LUKAS U-Edge Pro slipskiva med förstärkt kant ger snabb och precis slipning av svetsfogar och hörn. Hög kvalitet för stål och rostfritt.
Slitstark LUKAS slipskiva med förstärkt U-kant och zirkonkorund. Ger aggressiv, kontrollerad slipning av svetsfogar, kanter och hörn – perfekt för tunga jobb i stål, rostfritt och aluminium.
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Diameter | 125 mm |
| Centrumhål | 22,23 mm |
| Max hastighet | 12 200 rpm (80 m/s) |
| Kornstorlekar | 40 / 60 / 80 |
| Slipmaterial | Zirkonkorund (ZK) |
| Konstruktion | Flerskikts flikdesign med integrerat U-format kantsskydd |
| Rekommenderade material | Rostfritt stål, stål, aluminium, titan, gjutmaterial |
| Säkerhetsstandard | EN 13743 |
För tuff slipning av svetsfogar, rörändar, skarpa profiler och industridetaljer.
Fungerar på stål, rostfritt, aluminium och andra metaller. Passar alla vinkelslipar med 125 mm fäste (22,23 mm centrumhål).