Kompakt LUKAS slipskiva PG EASY 125 Ceramic ger hög avverkning och kall slipning.
PG Easy CeramicPS är ett innovativt tillskott till Purple Grain Easy-familjen. Det är en kompakt slipskiva med keramiska CeramicPS-slipkorn som består av geometriskt perfekt formade slipkorn och, i kombination med den innovativa PG-verktygsdesignen, uppnår den kompakta slipskivan helt nya nivåer av avverkningshastighet.
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Diameter | 125 mm |
| Centrumhål | 22,23 mm |
| Bredd | 10 mm |
| Max hastighet | 12 200 rpm |
| Slipmaterial | CeramicPS |
| Form | Plan / Kompact |
| Bärarmaterial | Glasfiberförstärkt bakplatta |
| Typ | Kompakt lamellrondell |
Slipning, gradning, borstning och finbearbetning av svetsfogar, plåt, profiler och metallytor. Passar stål, rostfritt, aluminium och titan. Fungerar i alla vinkelslipar med 22,23 mm centrumhål.